۱۳۹۸ بيست و نهم مرداد

Email

Englishenglish
Right
 
L
height=10 height=10
height=25 اخبار height=25
معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور در نشست خبری؛ مناطق سیل زده از آب آشامیدنی پایدار برخوردارند
معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: 120 شهر و 3788 روستا با اثرات ناشی از سیل مواجه شده‌اند که هیچ شهری از 120 شهر درگیر با سیل، فاقد آب آشامیدنی پایدار در شبکه نیست و در بخش روستایی، از مجموع 3788 روستا، 3680 روستا آبدار شده اند و روستاهای باقیمانده نیز به دلیل آبگرفتگی روستاها فاقد سکنه بوده و امکان آبدار شدن شبکه آنها فراهم نیست. معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور در نشست خبری؛ مناطق سیل زده از آب آشامیدنی پایدار برخوردارند

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، حمیدرضا کشفی روز دوشنبه در نشستی خبری بیان کرد: همانطور که در آمار و گزارش های قبلی اعلام شد، در جریان بروز سیل حدود 8 میلیون نفر از جمعیت عزیز کشور تحت تاثیر سیل قرار گرفتند که از این تعداد، یک میلیون و 600 هزار نفر در بخش روستائی و مابقی در بخش شهری هستند. 120 شهر و 3788 روستا با اثرات ناشی از سیل مواجه شده‌اند.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: خوشبختانه با اقدامات بسیار خوبی که به موقع و با کمک ستادها و استان های معین، امروز شاهد این مهم هستیم که هیچ شهری از 120 شهر درگیر با سیل، فاقد آب آشامیدنی پایدار در شبکه نیست به جز 30 درصد قسمت غربی شهر پلدختر که به دلایل فنی و بهداشتی آب در آن قسمت از شهر پلدختر رها نشده است اما در آن بخش نیز توسط تانکرهای سیار و آب بسته‌بندی به مقدار کافی توزیع می‌شود و ان‌شاالله با رفع مشکلات فنی و ملاحظات بهداشتی، این بخش از شهر نیز آبدار می شود.

کشفی مطرح کرد: در بخش روستایی، از مجموع 3788 روستا، 3680 روستا آبدار شده اند و تا امروز، فقط 108 روستا باقی مانده که هنوز آب در شبکه های آبرسانی آنها وجود ندارد، از این 180 روستا، 98 روستا در خوزستان است و 10 روستا در سایر استان ها قرار دارد. قابل ذکر است، از 98 روستای خوزستان، 57 روستا به دلیل آبگرفتگی خالی از سکنه بوده و امکان آبدار شدن شبکه آنها مهیا نیست و باقی نیز در جاهایی هستند که هنوز آب فروکش نکرده است و به محض امکان ورود به شبکه ایستگاه های پمپاژ، مخازن و ... فراهم شود، می توانیم تعداد روستاهایی که فاقد آب آشامیدنی در شبکه هستند را به صفر برسانیم البته در این روستاها نیز از طریق تانکرهای سیار و آب بسته بندی، آب آشامیدنی این روستاها را تامین می کنیم.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد: اتفاق خوبی در سیل امسال شاهد آن بودیم، کمک بسیار خوب و به موقع شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی استان های معین به شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی سیل زده بوده است. ما توانستیم بیش از 500 هزار آب بسته بندی، تعداد زیادی انواع پمپ های لجن کش و پمپ های بزرگ، تعداد زیادی تانکر سیار و تانکر ثابت، انواع تجهیزاتی که مورد نیاز بود در کمترین زمتن ممکن و با کمترین هزیته برای استان های سیل زده فراهم کنیم. به طور مثال دستگاه های واترجت و جنتکس که برای شستشوی شبکه و تمیز کردن تاسیسات استفاده می شود، همچنان در شهرها اسقرار دارد. همچنین، در هیچ جا کمبود آب بسته بندی وجود نداشت گرچه در بعضی مناطق امکان رساندن آب فراهم نبود اما به محض باز شدن راه های مواصلاتی امکانات لازم را به آنها رساندیم.

کشفی در رابطه با پس زدگی فاضلاب در شهر اهواز گفت: یکی از مشکلاتی که در سیل اخیر با آن مواجه شدیم، پس زدگی فضلاب در شهر اهواز به دلیل آورد بالای رودخانه کارون بود و سطح سیلاب در این شهر بالاتر از تاسیسات فاضلاب قرار گرفت و همین امر، موجب نفوذ فاضلاب به آب و ریزش شبکه فاضلاب شد که در چهار نقطه از شهر اهواز شرایط بحرانی به وجود آمد؛ خوشبختانه با تلاشی که همکارانمان در شرکت آب و فاضلاب اهواز انجام دادند، توانستند اکثر نقاط مشکل دار را حل کنند و تا امروز نقاط بحرانی نداریم.

وی ادامه داد: اکنون با اقدام های انجام شده بیشتر این نقاط ساماندهی شده اند و نیز گروه های امدادی به خصوص از شرکت های آب و فاضلاب اصفهان و اهواز برای نظارت استقرار یافته اند و به محض مشاهده ورود فاضلاب برای رسیدگی اقدام می کنند. شهروندان می توانند در صورت مشاهده سرایت فاضلاب به سیلاب مراتب را با شماره 122 در میان اطلاع دهند تا در اسرع وقت اقدام های لازم انجام شود.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور عنوان کرد: یکی از کارهای خوبی که در این سیل توانستیم انجام دهیم مخازن خود را با هشدارهایی که دریافت کردیم به موقع پر کردیم و کمترین زمان قطعی آب در شهرها و روستاها مواجه بودیم. همچنین، توانستیم با تنظیم و کنترل فشار مصرف آب را کنترل کردیم تا بتوانیم ذخیره‌سازی مناسب را داشته باشیم.

کشفی گفت: برآورد خسارات ناشی از سیل تا امروز حدود 1200 میلیارد تومان است که باید در بخش شهری و روستایی به آن پرداخته شود. در جریان سیل، بسیاری از ایستگاه های پمپاژ و شبکه های آب و فاضلاب صدمه دیده است و نیاز به بازسازی دارد. همچنین، خطوط انتقال گذر از رودخانه در استان‌های خوزستان و لرستان نیز صدمه دیده و قطع شده است و ما به صورت موقت آب را برقرار کردیم اما برای اینکه این خطوط بازسازی شود و به صورت مستمر از خدمات آن بهره مند شویم باید کارهای اساسی و زیرساختی انجام شود.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: حفظ کیفیت آب در مناطق سیل زده خط قرمز این شرکت است و اکنون تیم ارزیابی کیفی و مدیرکل مربوطه این شرکت در استان های سیل زده و خوزستان مستقر بوده و کیفیت آب را مداوم رصد می کنند و کلیه آب آشامیدنی که آرم شرکت آب و فاضلاب روی آن وجود دارد، مورد بررسی و نظارت قرار گرفته اند و آزمایش ها با حضور نمایندگان وزارت بهداشت رصد می شود. در این زمینه، آزمایشگاه های سیار و آزمایشگاه های ثابت و نمونه برداری در محل ایجاد شده است و از سایر استان ها نیز آزمایشگاه سیار به مناطق سیل زده ارسال شده است.

1398/01/26
115 :تعداد بازدید کنندگان
:منبع خبر
:نویسنده خبر
height=10 height=10
 
/
تعداد بازدیدکنندگان امروز 811 تعداد بازدیدکنندگان دیروز 2428 تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 334000 تعداد کاربران بر خط 17 تعداد کاربران لاگین بر خط 0
پست الکترونیک info@nww.ir
/
کلیه حقوق وب سایت متعلق به شرکت آب و فاضلاب کشورمی باشد.استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع بلامانع است.
حریم شخصی
Powered by DorsaPortal