X

اداره کل حراست

معرفی اداره کل حراست

 

حراست بعد از انقلاب اسلامی (سال 1357) بنا بر اهمیت و ضرورت، در دفتر امور انقلاب آغاز به کار نمود و پس از چند ماه سازمان حراست (سال 1358) در دفتر اطلاعات و تحقیقات نخست وزیری تشکیل شد. مدتی پس از تاسیس دفتر سازمان مرکزی حراست، نخست وزیر وقت، آقای حجازی (رییس شهربانی وقت کل کشور) را به عنوان رییس سازمان حراست منصوب نمود در واقع حراست کل به طور مستقیم زیر نظر نخست وزیری فعالیت می نمود. روند کارتا یک سال و نیم پس ازآن ادامه داشت تا این که قانون سازمان حفاظت کشور در جلسه 29/3/1359به تصویب شورای انقلاب جمهوری اسلامی رسید و در تاریخ 1359/4/2 به تمامی دستگاهها ابلاغ گردید. براساس این مصوبه، ساختار حفاظت کشورکه متشکل ازاداره کل حراست و اداره کل ضد جاسوسی بود تحت نظر نخست وزیری انجام وظیفه می نمود و رییس آن به پیشنهاد نخست وزیر و تائید (شورای عالی اطلاعات) انتخاب می گردید.

چشم انداز

 

زمینه سازی برای حفظ و ارتقای سلامت و امنیت در محیط های تحت پوشش .

ماموریت

 

دفاتر حراست با توجه به شرح وظایف خود در چهار حوزه زیر فعالیت دارند:

 • حفاظت پرسنلی(کارکنان)
 • حفاظت فیزیکی
 • حفاظت اسناد
 • حفاظت فن آوری اطلاعات
 

اهداف

 
 • صیانت از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دستگاه ها
 • صیانت از کارکنان، اطلاعات و اسناد طبقه بندی شده، اماکن، تأسیسات و اموال دستگاه ها
 • شناسایی آسیب ها، تهدیدها و انجام اقدامات پیشگیرانه
 • مقابله با توطئه و نفوذ عوامل بیگانه و ضدانقلاب و عوامل ایجاد نارضایتی

وظایف

 

براساس مصوبه فوق، وظایف اداره کل حراست عبارت بود از حفاظت فیزیکی، حفاظت اسناد، حفاظت پرسنلی و حفاظت شخصیت ها که مدیریت واحد های حراست درکشوررا انجام می داد . با تشدید فعالیت دشمنان داخلی و خارجی علیه نظام اسلامی وانجام اقدامات تروریستی از جمله خرابکاری ، بمب گذاری و ترور شخصیتها درسال های 1359 و1360واعلام مبارزه ی مسلحانه توسط گروهک تروریستی منافقین و انجام ترورهای وسیع درکشور ... تقویت واحدهای حراست در دستور کار قرارگرفت و در مورخ 18/3/1360شرح وظایف حراست توسط هیات دولت تصویب و به کلیه ی وزارتخانه ها و سازمانها ابلاغ شد. با تصویب قانون تاسیس وزارت اطلاعات درسال 1362 و تشکیل آن درسال 1363و تجمیع تمام فعالیتهای اطلاعاتی از جمله اطلاعات سپاه پاسداران ،اطلاعات کمیته انقلاب اسلامی،اطلاعات نخست وزیری و ... سازمان حفاظت کشور (که براساس مصوبه 29/3/1359 شورای انقلاب ایجاد شده بود)در وزارت اطلاعات ادغام شد.

اداره کل حراست در ذیل یکی ازمعاونتهای وزارتخانه کارخود را شروع و در ادامه تحت عنوان حراست مرکزی ، مسئولیت سیاست گذاری ،برنامه ریزی ، هدایت ،نظارت بر عملکرد حراستها ، پیگیری تخلفات مدیران و کارکنان حراستها و همچنین آموزش حفاظتی حراستها و کارکنان دولت را عهده دار شد.

از تاریخ 16/10/1363 به بعد که مدیریت حراستها از نخست وزیری به وزارت اطلاعات ،محول گردید انسجام مناسبی در حراستها بوجود آمد و در ادامه تحت عنوان حراست کل کشور وظایف خود را انجام و در سال 1388 به سازمان حراست کل کشورارتقاء یافت .با پیگیری وزارت اطلاعات ، لایحه ی قانون حراستها به مجلس شورای اسلامی ارایه ودر نهایت موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورخ12/2/1368طرح وماده واحده ای دررابطه با حراستها تصویب ، (که بعدها به قانون حراست ها مشهورشد ) براساس آن وزارت اطلاعات مکلف شد در کلیه ی وزارتخانه ها ،موسسات و شرکتهای دولتی وابسته به دولت، نهادهای انقلاب اسلامی ، شهرداریها ، بانکها و کلیه ی سازمان هایی که شمول حکم برآنها مستلزم ذکر نام است دفاتری برای انجام امور حفاظت ایجاد نمایند و رییس حراست هر ارگان با تائید وزارت اطلاعات منصوب شود.

اطلاعات تماس
 • شماره تماس : 89601200
 • نمابر : 88977386
 • شماره پيامك: 3000290100
بنر ها

loading...
loading...
loading...
loading...
002647